JAK OŠETŘOVAT NOVESTY

OŠETŘENÍ V ČISTÍRNÁCH

Nejbezpečnější volbou je vždy využití služeb renomované čistírny, nebo rukou specialisty. Existuje stále více a více společností, které se zabývají čištěním nejen textilu, ale i bot. Můžete tam nejen vyčistit své tenisky a holínky, ale dát jim také nový vzhled. Je to skvělá volba pro zaneprázdněné, ale i pro ty, kteří nemají trpělivost a chuť čistit boty doma.

OŠETŘENÍ DOMA

Druhou možností, jak vyčistit pár tenisek je použitím vlastních rukou. Je velmi důležité na úvod rozlišovat materiál, ze kterého je obuv vyrobena, protože každý materiál vyžaduje specifický způsob ošetření, čištění a sušení. Mezi základní rozdělení našich materiálů patří:

• Semišová obuv

• Kožená obuv

• Gumová obuv

• Textilní obuv

ČIŠTĚNÍ SEMIŠOVÉ OBUVI

Každý dotyk zanechává na semiši stopy a proto je ošetření semišové boty velmi specifické. Semiš nemá rád nadměrnou vlhkost, prach, písek a bahno. Doporučujeme vyhnout se příliš častému styku bot s těmito vlastnostmi, pokud chcete aby Vám boty vydržely co nejdéle. Platí staré dobré pravidlo - prevence je zlatým prostředkem k udržení vzhledu Vašich bot. Dbejte na jakékoliv odřeniny nebo skvrny, které se obtížněji odstraní v případě semiše jako na bavlně či jiných materiálech. Semišové tenisky by neměly být příliš často vystaveny přímému slunečnímu záření, protože to způsobuje blednutí horní části a také jejich nedoporučujeme nosit do vlhkého prostředí. Semišovou obuv NIKDY neperte v pračce.

 

Velmi doporučujeme semišovou obuv naimpregnovat už před prvním použitím. Ideální postup a vhodný prostředek snadno získáte v každé prodejně s obuví. Většina přípravků na ochranu a péči o semiš je dostupná ve spreji, plus si můžete koupit speciální kartáč na čištění semiše. Je specifická tím, že na jedné straně má upravené štětinky a na druhé gumové štětinky. Po naimpregnovaná boty odkládejte na vzdušné místo, aby dobře vyschly. Je třeba si uvědomit, že ani dobrá impregnace není schopna zaručit 100% ochranu proti znečištění semišové obuvi.

PÉČE O KOŽENÉ A GUMENÉ BOTY

Při čištění kožené a gumové obuvi platí nejjednodušší technika čištění a to měkkou navlhčenou houbou. Každopádně platí, že nejdříve obuv zbavíme hrubých nečistot. Vždy používejte vlhký hadřík na povrch obuvi a kartáč na znečištěnou podešvu. V případě kožené podešvy nikdy nenamáčejte, pouze přetřete vlhkým hadříkem a použijte speciální přípravek na čištění kožené podešvy. Pak je nutné obuv naimpregnovat prostředky, které chrání obuv proti vlhkosti a znečištění. Impregnujte každý povrch obuvi, kromě lakované kůže. Péče o obuv je vždy nutné přizpůsobit povrchovému materiálu. Koženou a gumovou obuv NIKDY neperte v pračce.

ČIŠTĚNÍ TEXTILNÍ OBUVI

Nejšetrnější možností je ruční ošetření, kde tenisky namočíte do vody s mýdlem, abyste je zbavili největší nečistoty. V oblastech, které byly nejvíce znečištěné je očistěte velmi jemně kartáčem, potom vypláchněte pod tekoucí vodou a vyždímejte nadměrnou vlhkost. Vždy doporučujeme odstranit tkaničky a stélky z bot a čistit každou tenisku samostatně. Praní v pračce při většině druhů obuvi NEDOPORUČUJEME. Pokud se pro tuto možnost i přesto rozhodnete, důkladně zvažte program, který vyberete (NIKDY neperte při teplotě přesahující 30 stupňů). Vždy volte jemné praní, nejlépe s nejnižší rychlostí odstřeďování a otáček. Tenisky doporučujeme také vložit do kapsy na prádlo, abyste je chránili před poškozením. Bílé podrážky je ideální čistit speciálním prostředkem a starým zubním kartáčkem. Díky takovým ošetřením Vaše tenisky budou vypadat dlouho jako nové.

JAK SUŠIT BOTY

Velmi důležitý význam při péči o boty má proces sušení. Nevystavujte obuv nikdy přímému slunečnímu záření a nikdy je nepokládejte přímo pod radiátor, nebo jiný tepelný ohřívač. Může totiž dojít k jejich deformaci nebo mohou vlivem silného slunečního záření vyblednout nebo zcela změnit barvu boty. Doporučuje se vložit dovnitř tenisek / obuvi časopis (naplnit tenisky svinutými novinami), který absorbuje vlhkost a nezapomeňte uložit tenisky do suché teplé místnosti (nechte vyschnout při pokojové teplotě). Sušení bude trvat déle, ale můžete si být jistý, že tvar a barva Vaší oblíbené obuvi bude nepoškozena.

JAK PEČOVAT O BÍLE BOTY

Aby Vaše tenisky zůstaly bílé co nejdéle, můžete zainvestovat do speciálních přípravků dostupných na trhu, které vám pomohou zbavit se nečistot a obnovit vzhled vaší boty. Nejznámější je bílá pasta na boty, kterou si můžete zakoupit ve obchodech s botami, nebo online. POZOR, ne všechny boty mohou být ošetřeny takovým prostředkem. V internetových obchodech najdete často speciální pera a jiné prostředky, které obnoví barvu bílých podrážek. Nejlépe funguje ale, vyhnout se jejich nošení za nepříznivého počasí.

Nahoru
Dolů